Ściółka ma za zadanie przykryć glebę w ogrodzie, zapobiegając zbyt szybkiemu odparowywaniu wilgoci i uniemożliwiając wzrost chwastów w ziemi. Istnieje wiele różnych rodzajów ściółki — liście, rozdrobniona kora i słoma to tylko trzy opcje — ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: stworzą mocną i solidną podstawę do Twojego warzywnika.

Ściółka organiczna czy nieorganiczna – która jest najlepsza?

Ściółka jest materiałem służącym do przykrycia powierzchni gleby. Istnieją różne rodzaje ściółki, w tym organiczne i nieorganiczne. Organiczne ściółki pochodzą z naturalnych materiałów, jest to np. kora, skoszona trawa, liście, słoma, trociny lub zrębki, a nawet kompost. Nieorganiczne ściółki to produkty, które mogą przetrwać kilka lat bez rozkładu, np. agrowłóknina, kamienie, kruszone cegły i dachówki.

Organiczne ściółki mają wiele zalet. Podczas letnich upałów zapobiegają parowaniu wody z powierzchni gleby, dzięki czemu pomagają roślinom dłużej zatrzymywać wilgoć w okresach suszy i chronią glebę zimą przed przemarzaniem. Organiczne ściółki pomagają również kontrolować chwasty – blokując dostęp światła słonecznego do ich nasion, zapobiegają ich wzrostowi. Materiały organiczne, takie jak kompost lub obornik mogą poprawić strukturę gleby, dostarczając dodatkowych substancji odżywczych, potrzebnych do zdrowego wzrostu roślin.

Ściółka nieorganiczna składa się z materiału, który się nie rozkłada. Oznacza to, że będzie służyła znacznie dłużej niż ściółka organiczna i nie będzie wymagała wymiany co sezon. Istnieje wiele różnych rodzajów nieorganicznych ściółek, które mogą służyć w różnym celu: kora w postaci zrębek doskonale nadaje się do nadawania koloru w ogrodzie; żwir pomaga w drenażu; perlit pomaga utrzymać wilgoć w glebie; wermikulit dostarcza roślinom dodatkowych składników odżywczych, a kamyki służą jako głównie jako element dekoracyjny.

Najczęściej ściółki organiczne wykorzystywane są do ogrodów warzywnych, natomiast ściółki nieorganiczne do ogrodów ozdobnych.

Nie używaj skoszonej trawy, która została potraktowana herbicydami

Zdarza się, że trawa jest opryskiwana środkami chemicznymi przeciw chwastom. Kiedy zostałaby użyta jako ściółka, mogłaby być toksyczna dla gleby i roślin. Najlepszą opcją jest użycie nieprzetworzonych ścinków trawy lub innego rodzaju ściółki.

Mulczowanie może zaoszczędzić czas i kłopoty w ogrodzie

Ściółkowanie podwyższonej skrzyni może zaoszczędzić czas spędzony w ogrodzie. Pomaga zwalczać chwasty, utrzymuje glebę wilgotną i zdrową. Ściółka doskonale nadaje się do klombów, ogrodów warzywnych, a nawet wokół drzew. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje wiele rodzajów ściółki, więc nie bój się eksperymentować.