Podniesione grządki warzywne są z wielu powodów coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do ogrodów. Skrzynie ogrodowe zapewniają ochronę przed szkodnikami, rośliny nie są deptane przez zwierzęta i dzieci, można je w łatwy sposób wypełnić wysokiej jakości glebą organiczną, aby uprawiać warzywa, owoce, zioła i różnorodne kwiaty. Oprócz tego sprawiają, że ogród staje się bardziej estetyczny. Najbardziej popularne materiały, z których tworzy się podwyższone grządki to drewno, metal i beton.

Czym są podwyższone grządki?

Podwyższone grządki, nazywane również podniesionymi rabatami warzywnymi to doskonały sposób na uprawę warzyw i owoców w ilościach odpowiadających potrzebom domowników. Ogrodnictwo w skrzyniach polega na umieszczeniu dobrej jakości ziemi w pojemnikach i uprawy roślin na różnych wysokościach.

Pojemniki mogą mieć różne kształty, wysokości, długości. Uprawa roślin w skrzyniach ogrodowych daje gwarancję występowania mniejszej ilości chwastów, gdyż rośliny można sadzić gęściej. Ziemia w skrzyniach szybciej się nagrzewa, więc wcześniej można rozpocząć siew nasion i nie ulega erozji, ze względu na to, że nie trzeba jej przekopywać – jest to tzw. uprawa no dig.  

Wysokie grządki ułatwiają pracę w ogrodzie. Odpowiednio dobrana wysokość sprawia, ze nie trzeba się schylać, co jest bardzo korzystne dla osób starszych i mających problem z kręgosłupem. Co więcej, jeśli skrzynie są solidnie wykonane, ogrodnik może usiąść na krawędzi podczas plewienia.

Warto zwrócić uwagę, że podwyższone grządki to nie to samo co donice ogrodowe. Donice mają najczęściej zakryte dno, niektóre posiadają niewielki otwór na odpływ wody. W uprawie warzyw ważne jest, aby skrzynie nie posiadały dna, tak, aby korzenie mogły swobodnie sięgnąć w głąb ziemi.

Drewniane podwyższone grządki

Tradycyjne podwyższone grządki były wykonywane z drewna. Zaletami stosowania drewna do podwyższonych grządek są jego cena i dostępność. Charakteryzują się również jednymi z najlepszych właściwości termicznych. Oprócz tego są lekkie i można z nich tworzyć przeróżne kształty. Mimo to posiadają także wady. Główną wadą drewnianych skrzyń jest ich trwałość. Skrzynie nie sprawdzą się w szczególności w miejscach gdzie klimat jest wilgotny i często pada deszcz. Drewno z czasem gnije i może być zjadane przez szkodniki, dlatego po kilku sezonach konieczna będzie wymiana. Warto wziąć pod uwagę też fakt, że nie każde drewno nadaje się do wykorzystania pod uprawę roślin.  Należy unikać drewna zaimpregnowanego i lakierowanego, gdyż może być szkodliwe dla środowiska i dla naszych plonów.

Betonowe podwyższone grządki

Alternatywą dla drewnianych skrzyń są betonowe warzywniki. Składają się z elementów betonowych o imitacji drewna, półbalu lub betonu architektonicznego. Jeden element ma wysokość 29 cm i dostępny jest w trzech długościach: 50, 90 i 128 cm. Każdy element jest wzmocniony zbrojeniem ze stali, dzięki której beton nie będzie się kruszyć. Elementy łączy się za pomocą rurek ze stali nierdzewnej. Warzywniki betonowe to trwałe rozwiązanie, które posłuży przez wiele lat. Skrzynie te mają możliwość rozbudowy, w momencie kiedy chcemy powiększyć swój ogródek, wystarczy dokupić pożądaną ilość elementów.

Na stronie można wybierać spośród kilkudziesięciu kształtów podwyższonych grządek lub stworzyć swój własny. Betonowe warzywniki są rozwiązaniem droższym, ale wybierając wzór deska, lub półbal mamy skrzynie wyglądające jak drewniane, które będą stanowić dekorację ogrodu o wiele dłużej.