Stworzenie własnego ogródka warzywnego wcale nie musi być drogie, czasochłonne i skomplikowane. Wystarczy wyznaczyć niewielką część ogrodu i zamontować kilka skrzyń warzywnych. Uprawa w podwyższonych grządkach jest łatwiejsza.

Na początku warto wytłumaczyć dzieciom jak ważna jest gleba, światło słoneczne i woda. By dziecko było zainteresowane tematem ogród, daj mu możliwość wyboru roślin, które będzie uprawiać. Łatwe w uprawie i bardzo lubiane przez maluchów są truskawki, marchewki, pomidorki koktajlowe, rzodkiewka, ogórki i sałata. Warto też wysiać dynie, które jesienią można wspólnie wycinać lub piec ciasta. Jeśli dziecko lubi kwiaty, rozważ wysiew nagietków, groszków pachnących czy nasturcji.

Każdy ogrodnik potrzebuje odpowiedniego sprzętu ogrodniczego. Dlatego warto zakupić odpowiedniej wielkości rękawiczki, motyczkę i konewkę również dla małych ogrodników. Należy też nauczyć dziecko w jaki sposób przechowywać narzędzia i jak się nimi posługiwać. Pokaż dziecku jak pielić chwasty i jak podlewać rośliny. Te umiejętności uczą odpowiedzialności i dobrej organizacji.

Domowy ogród pozwala zrozumieć dzieciom skąd pochodzi ich jedzenie. Ponadto sprzyja zrozumieniu i docenieniu ziemi i rolników, których ciężka praca dostarcza nam jedzenie.

Planując ogród warzywny, warto wziąć pod uwagę stanowisko i długość wegetacji roślin. O wiele łatwiej jest stworzyć i cieszyć się plonami z małego warzywnika, niż planować duży ogród z wieloma gatunkami roślin, które mogą się skończyć kiepskimi rezultatami.