Dobre techniki podlewania ogrodu
Stosowanie się do kilku prostych wskazówek może wpłynąć na to, że podlewanie będzie bardziej efektywne, a woda nie będzie marnowana.
- W pierwszej kolejności wybierz rośliny, które najbardziej wymagają podlania, zamiast losowo podlewać cały ogród lub grządkę.
- Najlepszą porą na podlewanie jest rano, pomiędzy godziną 5:00, a 7:00. Warzywa pobiorą wodę zanim ziemia zostanie nagrzana i liście zdążą wyschnąć. Podczas upałów odpowiednią porą jest też późne popołudnie, pomiędzy godziną 16:00, a 18:00.
- Rośliny lubią być podlewane odstaną wodą, która ma temperaturę powietrza, czyli najlepiej deszczówką lub wodą z akwenu naturalnego. Podlewanie zimną wodą jest szkodliwe dla roślin, ze względu na duże różnice temperatur osłabia je i może spowodować nawet obumieranie korzeni.
- Postaraj się podlewać glebę zamiast liści. Dzięki temu woda trafi do korzeni, tam gdzie jest najbardziej pożądana.
- Warzywa powinny być podlewane powoli, dużą ilością wody, co zachęci roślinę do rozwijania głębokiego systemu korzeniowego i będzie mogła pobierać wodę z głębi ziemi.
Czego powinno się unikać?
- Nie należy podlewać warzyw w ciągu największego upału, pomiędzy godziną 10:00, 18:00. Rośliny mogą zostać poparzone, a woda szybko wyparuje.
- Nie powinno się podlewać często i małą ilością wody. Woda z ziemi lekko zwilżonej szybko odparuje i zachęci to roślinę do płytkiego ukorzeniania się.
- Nie powinno się podlewać późną porą, ponieważ liście mogą zmarznąć i łatwiej wtedy o choroby grzybowe i nocną inwazję ślimaków.
Wskazówki dotyczące betonowych warzywników
- Warto pomyśleć o linii kroplującej wewnątrz warzywnika. Jest to korzystne rozwiązanie, dlatego, że możemy uzyskać lepsze efekty uprawne i zaoszczędzić czas i ilość wody.
- Wierzchnią warstwę ziemi w warzywniku warto lekko zruszyć, dzięki czemu woda łatwiej dotrze w głąb ziemi.
- Można dodać warstwę ściółki wokół roślin, aby zachować wilgotność gleby. Wystarczy 2/3 cm warstwa słomy wyłożona wczesną wiosną. Mulcz ze słomy zmniejsza temperaturę gleby i zapobiega wychodzeniu chwastów. Będzie mniej podlewania i plewienia.
- Przed wysianiem warzyw, warto wymieszać glebę np. z mączką bazaltową, perlitem lub hydrożelem. Substancje te zatrzymują wodą w glebie na dłużej.