Odpowiednie przygotowanie warzywnika poza sezonem może mieć bardzo dobry wpływ na następny sezon wegetacyjny. Jeśli chcesz poprawić glebę, powstrzymać choroby i szkodniki – oto kilka kroków, które warto zrobić jeszcze w tym roku.

 

Zanim zaczniesz

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie masz jeszcze wyznaczonego miejsca na narzędzia i sprzęt, zrób to teraz. Może być to garaż, piwnica lub szopa. Jeśli masz już doświadczenie w ogrodnictwie, poświęć trochę czasu na uporządkowanie miejsca do przechowywania. Oddaj zepsute, plastikowe doniczki do recyklingu, wyrzuć zgromadzone śmieci, pozamiataj pajęczyny, podłogi i półki w razie potrzeby.

 

Przechowanie węża ogrodowego i systemu nawadniania zimą

Pierwszym krokiem jest zebranie narzędzi i sprzętu do podlewania. Jeśli wąż ogrodowy i zraszacze są częścią twojego systemu nawadniania, opróżnij je z wody i przenieś do wyznaczonego miejsca. Systemy nawadniania zainstalowane na stałe często nie są praktyczne w ogrodach warzywnych, ponieważ płodozmian wymaga zmiany układu ogrodu z roku na rok, a gleba musi zostać przekopana przed siewem lub przesadzeniem. Jeśli jednak używasz systemu zainstalowanego na stałe, pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zimowania zawartymi w instrukcji obsługi, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych ujemnymi temperaturami.

 

Usuwanie pozostałości roślin

Pomidory, ogórki, cukinie i niektóre fasole to warzywa podatne na różne choroby i szkodniki. Pozostawienie ich w glebie zapewni idealne miejsce do zimowania dla śmietki cebulanki, miniarki, nasionnicy trześniówki i wielu innych szkodników upraw, dlatego należy usunąć wszystkie pozostałości tych warzyw. Jeśli nie widać na nich oznak chorób, można je kompostować.

Rośliny o grubych łodygach, takie jak kukurydza cukrowa, papryka, niektóre rośliny kapustne i fasola szparagowa, również najlepiej usunąć i kompostować. Liście tych roślin kompostują się znacznie szybciej niż łodygi, które pozostawione w ogrodzie mogą powodować problemy z przygotowaniem gleby w przyszłym roku.

Pozostałości z roślin liściastych, w tym sałaty, rukoli, szpinaku rozkładają się dość szybko. Niektóre odmiany szpinaku, roszponki mogą zimować w gruncie. Resztę należy wykopać i wyrzucić na kompost.

 

Czyszczenie i przechowywanie sprzętów, narzędzi i konstrukcji ogrodowych

Czyszczenie, ostrzenie i dezynfekowanie narzędzi już teraz oraz przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu pozwoli zaoszczędzić cenny czas, gdy rozpocznie się pracowity wiosenny sezon sadzenia.

Narzędzia ręczne, takie jak łopatki, sekatory i kultywator, można zawiesić na hakach lub schować w pudełku. Motyki, grabie i inne narzędzia o długim trzonie najlepiej przechowywać z ostrzami uniesionymi do góry i dobrze je przymocować, aby uniknąć przypadkowych obrażeń.

W przypadku urządzeń, takich jak glebogryzarki, kosiarki, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta, w tym opróżniać z paliwa oraz czyścić i ostrzyć noże.

Aby konstrukcje posłużyły jak najdłużej należy je zebrać przed zimą i odpowiednio przechowywać. Warto pamiętać o poskładaniu metalowych pergoli, podpór, sznurków i opasek, do których przymocowane były pomidory i wszystkie rośliny pnące.

 

Wzbogacenie gleby

Rośliny warzywne zużywają dużo azotu, który jest jednym z trzech głównych pierwiastków, których potrzebują. Pozostałe dwa to fosfor i potas. Pod koniec sezonu wegetacyjnego grządka pobierze dużą dawkę azotu, aby zastąpić to, co zostało wyczerpane.

Jednym ze sposobów ponownego wprowadzenia azotu do gleby jest dodanie kompostu lub obornika. Kompost można dodać i następnie spulchnić glebę lub można pozostawić go na powierzchni i poczekać aż się rozłoży. Obornik dodaje się co 4 lata, przy czym należy to robić jesienią lub zimą. Jeśli dodalibyśmy obornik wiosną, tuż przez rozpoczęciem upraw, mógłby je uszkodzić.

Kolejnym sposobem na dodanie azotu jest uprawa gleby już teraz i zasadzenie zimowego poplonu.. Poplon, nazywany inaczej zielonym nawozem, to szybko rosnące rośliny strączkowe i bobowate, np. fasola, gorczyca, łubin, rzepak, które dojrzewają późną jesienią i są przekopywane wiosną.

 

Po wykonaniu wymienionych wyżej kroków wreszcie można zrobić sobie przerwę. Niedługo rozpocznie się kolejny etap prac ogrodniczych, jeden z najprzyjemniejszych – przeglądanie i wybieranie nowych nasion warzyw i kwiatów.