Siew

Luty to czas na zakup nasion warzyw i kwiatów. W tym miesiącu wysiewamy kwiaty i warzywa na rozsadę tj. begonię, petunię, lwie paszcze, astry, szałwię, lobelię, sałatę, pora, selery, kalarepę oraz wczesne odmiany warzyw kapustnych.

Warto również sprawdzić, czy nasiona z ubiegłego roku nadają się do siewu poprzez wysiewanie kilku nasion na wilgotny papier kuchenny, aby zobaczyć, czy wykiełkują.

Przygotuj warzywniki

Przygotowanie warzywników przed rozpoczęciem siewu to jedna z najważniejszych prac w tym miesiącu. Należy usunąć pozostałości roślin z poprzedniego sezonu i chwasty. Podczas przekopywania, bądź uzupełniania podwyższonej grządki pamiętajmy o dostarczeniu dużej ilości kompostu.

Porządki w truskawkach

Luty to dobry moment, aby usunąć stare, brązowe liście, aby zachęcić roślinę do wzrostu i wpuścić więcej światła. Zmniejsza to również choroby i zwiększa cyrkulację powietrza

Drzewa i krzewy owocowe

Przycinamy jabłonki, śliwy, grusze, orzechy włoskie, porzeczki, agresty i borówki. W lutym jest odpowiedni czas na odmłodzenie starych drzew. Gałęzie, które rosną do środka, bądź są suche ucinamy ostrym, czystym sekatorem.

Szklarnia

Sprawdzamy stan szklarni i tunelów ogrodowych, myjemy przeszklenia szklarni wewnątrz i na zewnątrz, aby wpuścić jak najwięcej światła, uzupełniamy glebę kompostem.

Przycinanie malin

Odcinając teraz stare pędy jesiennych malin, dajemy nowym pędom czas na wzrost i ich wzmocnienie. Stare pędy przycinamy przy ziemi, tak aby nie uszkodzić nowych pędów, które wyrosną między nimi.

Pielęgnacja ogrodu

Jeśli spadnie śnieg, strącamy go z krzewów, żywopłotów i drzew iglastych, aby gałęzie nie uległy uszkodzeniu pod ich ciężarem.

Sprawdzamy stan narzędzi ogrodniczych, kosiarek, sekatorów tak, by były gotowe na nadchodzący sezon.

Unikajmy chodzenia po trawniku, w ten sposób zapobiegniemy powstawaniu pleśni śniegowej i czerwonej nitkowatości.

Gdy temperatura utrzymuje się w granicach 10 stopni, możemy wykonywać opryski. Opryskujemy iglaki przeciwko przędziorkowi, mszycy, ochojnikowi i brzoskwinie przeciw kędzierzawości.