W momencie kiedy temperatury robią się coraz przyjemniejsze, usuwamy zimowe okrycia roślin. Najlepiej zrobić to, gdy jest zachmurzone, by rośliny nie doznały szoku termicznego. W czasie kiedy kwitnie forsycja, przystępujemy do cięcia róż.

Wysiew roślin

Marzec to miesiąc, w którym możemy rozpocząć pierwsze wysiewy w szklarni. Jednak zanim to zrobimy, warto poprawić strukturę gleby i uprzątnąć szklarnie bądź inspekt. Należy pozbyć się resztek starych roślin i chwastów. Uprawiając warzywa w podwyższonych grządkach, wystarczy dodać niewielką warstwę kompostu. Uprawa warzyw w tradycyjnej grządce wymaga przekopania i dodania materii organicznej.

Zaopatrujemy się w nasiona warzyw i nawozów. Warto się wcześniej zastanowić jakie warzywa będziemy uprawiać i z gotową listą można udać się na zakupy.

Początkiem miesiąca możemy rozpocząć wysiew nasion na rozsady. Jest to odpowiedni czas na siew nasion kapustnych: kapusty, brokułów, kalafiorów, kalarepy. W połowie miesiąc można już wysiewać nasiona pomidorów i papryki. Rośliny te potrzebują dobrego oświetlenia i ciepłego miejsca, a do gruntu trafią po 15 maja. 

W drugiej połowie marca do gruntu w szklarniach można wysiewać rzodkiewkę, sałatę, i wczesne odmiany kapust, kalafiorów i kalarepy. Pod koniec miesiąca do gruntu mogą trafiać nasiona marchwi na wczesny zbiór, kopru, roszponki, szpinaku oraz cebuli, a także kwiatów jednorocznych: groszku pachnącego, maków, chabrów.

Drzewa i krzewy owocowe

Przycinamy drzewa i krzewy owocowe. Sprawdzamy stan kory po zimie i oznaki infekcji chorobowych, jeśli takowe się pojawią, podejmujemy próbę ich zniwelowania. U starszych drzew wykonujemy cięcie prześwietlające koron. Wycinamy gałęzie rosnące do środka i te, które rosną zbyt gęsto, dzięki temu zabiegowi możemy uniknąć chorób takich jak parch jabłoni, drobna plamistość liści czy brunatna zgnilizna.

Podwyższone rabaty warzywne

W marcu wciąż możemy zakładać podwyższone grządki i uzupełnić je dobrej jakości ziemią. Betonowe warzywniki są bardzo estetyczną i trwałą opcją. Zobacz jak wygląda montaż i wypełnienie skrzyń.

Pod koniec miesiąca możemy rozpocząć nawożenie roślin, które wcześniej zaczynają kwitnienie.