Jeśli umieszczasz warzywnik w terenie, gdzie gleba nie sprzyja uprawie warzyw, ważne jest, aby wybrać wysokość, która pozwoli na swobodny wzrost korzeni roślin w obrębie skrzyni. Wymagana głębokość zależy od rodzaju uprawianych roślin, warunków glebowych i pożądanej estetyki. Pozostałymi ważnymi aspektami podczas wyboru idealnej skrzyni jest jej kształt i materiał. Ponieważ obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża gama podwyższonych grządek z różnych materiałów, o różnych wzorach i wysokościach, wybór jednego z nich może być trudną decyzją.

 

Duża różnorodność dostępnych wzorów gwarantuje dopasowanie do każdego krajobrazu, budżetu i stylu. Polecamy wyeksponowanie ogrodów warzywnych w nowoczesnych betonowych rabatach o imitacji drewna lub betonu architektonicznego, które mogą stać się atrakcyjnym punktem centralnym ogrodu i znacznie ożywić nudne przestrzenie. Należy pamiętać, że wielkość warzywnika powinna być proporcjonalna do przestrzeni wokół niego. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, najlepiej postawić na modułowe podniesione rabaty ogrodowe, które pozwolą Ci dopasować skrzynie do dostępnej przestrzeni.

 

Jak wysoki warzywnik wybrać?

Podniesione grządki nie zawsze muszą być bardzo głębokie, aby plony były udane. Ponieważ większość roślin wymaga 15-20 cm ziemi, aby rozwinąć zdrowy system korzeniowy, warzywnik na wysokość 29 cm spokojnie wystarczy, aby uprawiać w nim większość warzyw i ziół.  

W przypadkach, w których ziemia jest bardzo problematyczna lub jeśli chcemy uprawiać rośliny z głębokim systemem korzeniowym, warto postawić na skrzynie w wysokości 58 cm.

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się, bólem pleców, lub które po prostu nie lubią się pochylać mogą wybrać wyższe skrzynie. Nasze warzywniki o wysokości 86 cm będą bardzo pomocne podczas pielęgnacji i zbierania plonów w ogrodzie, i z pewnością każde plecy za nie podziękują.

Warzywa  z płytkim systemem korzeniowym:

  • Czosnek, cebula, szczypiorek
  • Sałata, brukselka, szpinak
  • Truskawki, rzodkiewka, kapusta
  • Fasola, groszek

Warzywa z głębokim systemem korzeniowym:

  • Marchew, rzepa, buraki
  • Karczochy, szparagi
  • Słodkie ziemniaki, dynie
  • Arbuzy

 

Z jakiego materiału warzywnik wybrać?

Materiał, którego użyjesz do budowy warzywnika powinien być trwały, atrakcyjny wizualnie i stabilny. Boki podniesionych skrzyń ogrodowych najczęściej są wykonywane z metalu, betonu, drewna, cegły lub kamienia.

Tradycyjne panele metalowe, choć łatwe w montażu, mogą z czasem rdzewieć, zmniejszając ich atrakcyjność i użyteczność. Drewno zgnije już po kilku sezonach. Montaż bloków kamiennych i ceglastych może być czasochłonny. Polecamy betonowe warzywniki o imitacji drewna lub kamienia. Warzywniki są wykonane ze betonu wzmocnionego stalą żebrowaną, są odporne na wszystkie warunki atmosferyczne i nadadzą ogrodowi czystą, nowoczesną estetykę. Warzywniki betonowe są łatwe w montażu i posłużą przez wiele lat.

Warzywniki betonowe są dostępne na stronie: www.warzywniki.pl

Aranżacje roślinne

Planując wysiew roślin w podniesionej grządce, ważne jest, aby ustawić uprawy tak, aby wyższe rośliny nie blokowały niższych przed otrzymywaniem światła słonecznego. Grządki powinny być skierowane poziomo na południe, co optymalizuje ekspozycję na słońce w poprzek grządki i zapobiega wzajemnemu zacienianiu się sąsiadujących roślin gdy słońce przemieszcza się ze wschodu na zachód. Jeśli uprawiasz różne rośliny, możesz ustawić grządkę pionowo (z północy na południe), umieszczając wyższe rośliny z tyłu, aby nie zacieniały one niższych roślin. Nie ustawiaj warzywniaka w wietrznych miejscach lub w pobliżu mokrych i bagiennych obszarów.

Ważne jest, aby znać wysokość i szerokość każdej rośliny w okresie dojrzałości, aby zaplanować warzywne nasadzenia. Dla przykładu, niższe rośliny, takie jak sałata i rzodkiewki, powinny być sadzone od strony południowej, a najwyższe powinny być sadzone od strony północnej. Jeśli masz pergolę lub kratę po której rośliny będą się piąć, ważne jest, aby zamocować ją po stronie tylnej ścianki warzywnika, ponieważ rośliny te mogą blokować dużą ilość światła.