Jednym z ważnych aspektów ogrodu dla motyli jest uprawa rodzimych roślin kwitnących, które zapewnią bezpieczną przystań dla tych uroczych, uskrzydlonych mieszkańców. Jednym z najprostszych sposobów na stworzenie ogrodu dla owadów zapylających lub motyli jest zakup podwyższonych rabat ogrodowych. Warzywniki składają się z modułowych elementów, dzięki którym w łatwy sposób można zaprojektować kompozycję do ogrodu. Aby zwiększyć atrakcyjność wizualną, wybierz stopniowany warzywnik, w którym w łatwy sposób oddzielisz rośliny o różnych wymaganiach korzeniowych lub glebowych.

Kilka wskazówek…

Zanim zaczniesz, pamiętaj o kilku wskazówkach:

  • Wybierz rośliny różnorodne i takie, które kwitną bardzo długo aby zapewnić motylom stabilne źródło pożywienia przez cały sezon.
  • Powstrzymaj się od używania pestycydów lub środków owadobójczych w pobliżu ogrodu motyli, które mogą być dla nich niebezpieczne.
  • Lokalizacja Twojego ogrodu motyli powinna być w pełni nasłoneczniona i obejmować źródła wody.
  • Wysokie rośliny powinny znajdować się z tyłu, a mniejsze z przodu.

 

Pysznogłówka

To niezwykle miododajna roślina, którą uwielbiają wszystkie zapylacze, dlatego jej anglojęzyczna nazwa brzmi „pszczeli balsam”. Pysznogłówka o żywych, szkarłatnych i purpurowych kwiatach jest wytrzymałą i niezawodną byliną, która rośnie w całej Polsce. Jest to wielozadaniowa roślina, jej pachnące liście od dawna są używane do robienia herbat, kwiaty również są jadalne, można je dodawać do sałatek.

Jeżówka

Pochodzące z prerii i łąk jeżówki są wszechobecnymi kwiatami, które dodają odrobinę koloru do nudnego miejsca na podwórku. Przyciągają wiele różnych gatunków motyli, ale także ptaki, które lubią zbierać nasiona po przekwitnięciu kwiatów. Jeżówki osiągają nawet 1m wysokości doskonale sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

Słonecznik

Roślina o jasnożółtych kwiatach jest atrakcyjnym dodatkiem do ogrodu. Słoneczniki są bogate w nektar i stanowią idealne miejsce do lądowania dla wielu gatunków motyli. Swoje kwitnienie zaczyna w lipcu, kiedy większość kwiatów miododajnych już przekwitła, dlatego warto mieć słoneczniki w ogrodzie.

Lawenda

Lawenda jest popularną rośliną, która gości w wielu ogrodach. Lawenda jest często używana do tworzenia olejków eterycznych, jej intensywny i zarazem uspokajający zapach przyciąga pożyteczne owady i odstrasza szkodniki. Jest to roślina odporna na suszę, która preferuje upały. Dobrze się prezentuje posadzona w grupie, ale także w kompozycjach z liliami, bodziszkami i różami, stanowi również nieodłączny element każdego ogródka ziołowego.

Chaber łąkowy

Niebieski kwiat, który najczęściej spotykamy na łąkach lub przydrożnych zaroślach jest niezwykle miododajną rośliną. Uwielbiany przez pszczoły i ludzi bławatek ma również wiele właściwości leczniczych. Nie jest to roślina wymagająca, wystarczy jej jedynie słoneczne stanowisko i możesz tworzyć piękną przydomową rabatę.

Miodunka

Jeśli chcesz zaprosić zapylacze do ogrodu, a posiadasz dużo cienistych zakątków możesz posadzić miodunkę plamistą lub wąskolistną. Jest to łatwa w uprawie roślina, osiągająca maksymalnie 30 cm. Miodunka oprócz tego, że jest bardzo miododajna, ma również wiele właściwości leczniczych. Pomaga w łagodzeniu objawów związanych z infekcją gardła Doskonale komponuje się z funkiami, paprociami i zawilcami.

Orlik

Jest rośliną miododajną, chętnie odwiedzaną przez pszczoły i jednocześnie znienawidzoną przez  ślimaki. Ślimaki często omijają miejsca, w których rośnie i nawet rośliny rosnące po sąsiedzku, dlatego warto je umieścić w pobliżu ogródka warzywnego. Należy pamiętać, że jest to roślina dość ekspansywna, bardzo szybko rozmnaża się z nasion, jeśli nie zetniemy w odpowiednim czasie przekwitłych kwiatów będziemy mieć całą rabatę kolorowych orlików.

Szałwia

Szałwia jest jedną z najbardziej popularnych roślin zielnych na świecie. Często sadzona w ogrodach ziołowych i w doniczkach na tarasach lub balkonach. Szałwia w momencie kwitnienia zawsze przyciąga uwagę i zwabia całą rzeszę owadów, w tym pszczół i motyli. Wykazuje również właściwości lecznicze, stosowana bardzo często do płukania gardła w stanach zapalnych.