Ogród deszczowy to obecnie istotna forma zieleni miejskiej, nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale przede wszystkim niezwykle pożyteczna. Tradycyjny ogród deszczowy jest to ogród zlokalizowany w gruncie, który zbiera wodę deszczową, zatrzymuje ją przez pewien czas i filtruje, by następnie powoli uwolnić z powrotem do ziemi. Woda deszczowa zbierana jest z nieprzepuszczalnych powierzchni, takich jak dachy, chodniki, podjazdy, tarasy, parkingi, zapobiegając przedostawaniu się spływu do lokalnych dróg wodnych.

Ogród deszczowy w pojemniku

Ogród deszczowy w pojemniku to ciekawa i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych ogrodów, a przy tym łatwa w utrzymaniu przestrzeń zielona. Pojemniki z ogrodem deszczowym zlokalizowane są przy budynkach, podłączone do rury spustowej. Polecamy wykonać skrzynie z betonowych modułów o imitacji betonu architektonicznego lub drewna, które zapewnią trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i estetykę. Warzywniki betonowe składają się z modułów, dzięki którym można tworzyć dowolne kształty, długości, wysokości i piętra ogrodu deszczowego. Długość jednego modułu wynosi 50cm, 90cm, 118cm lub 128cm, a wysokość 29cm.

 
Jakie rośliny wybrać do ogrodu deszczowego?

Rośliny w ogrodzie deszczowym odgrywają wiele istotnych ról. Oprócz walorów estetycznych, przyczyniają się do oczyszczania wody. Zawarte w niej związki są absorbowane przez rośliny i wkomponowywane w ich tkanki, tworząc biomasę. Ponadto, rośliny te absorbują również metale ciężkie, a zanieczyszczenia zatrzymują w strefie korzeniowej, uniemożliwiając przedostanie się ich do głębszych warstw gleby. Współpracują one także z bakteriami, które pomagają w procesie oczyszczania wody. W ogrodzie deszczowym należy sadzić rośliny charakterystyczne dla mokrych łąk. Poniżej znajduje się lista zalecanych roślin.

 • turzyca,
 • krwawnica pospolita,
 • tojeść rozesłana, 
 • kosaciec żółty i kosaciec syberyjski,
 • kaczeniec błotny,
 • skrzyp zimowy,
 • wiązówka błotna,
 • firletka poszarpana,
 • mięta nadwodna.
 
Przekrój ogrodu deszczowego w pojemniku

Wodę do skrzyni betonowej doprowadzamy za pomocą rury spustowej, która jest podłączona do rynny budynku, przy którym będzie znajdował się ogród deszczowy. Wewnętrzne ściany warzywnika i dno wykładamy folią. Dno skrzyni wypełniamy warstwą keramzytu lub kruszywa dolomitowego o maksymalnej frakcji 16mm, do wysokości około 30 cm.

W kruszywie ustawiamy dwie rury drenujące o średnicy 80 mm. Zaślepiamy jeden koniec rury, a drugi wyprowadzamy poza skrzynię. Następnie łączymy rurę drenującą pod kątem prostym z rurą przelewową. Rura przelewowa powinna wystawać ponad powierzchnię ogrodu, ale poniżej górnej krawędzi skrzyni i zbierać nadmiar wody. Końcówkę rury zabezpieczamy kratką odpływową.

Kolejną warstwę w wysokości około 45 cm stanowić będzie gruboziarnisty piasek w połączeniu z dodatkami, które utrzymają wilgotność i oczyszczą wodę opadową. Mogą to być: tłuczona cegła, drobne kruszywo dolomitowe, kruszywo wapienne lub preparaty EM. Dodatki powinny stanowić co najmniej ¼ tej warstwy. Ostatnią warstwą jest 3-5 cm kory lub kamieni ozdobnych.

 

Wszystkie warstwy powinny być dokładnie ubite w trakcie wypełniania, aby uniknąć nierównomiernego zapadania się ogrodu po gwałtownych opadach.

 

Podstawowe zasady pielęgnacji ogrodu deszczowego:
 • Jeżeli w ogrodzie deszczowym pojawiają się chwasty, zaleca się ich usunięcie.
 • Należy systematycznie sprawdzać, czy rury nie są zatkane lub zabrudzone. W razie potrzeby należy je oczyścić, by przywrócić im drożność.
 • Należy kontrolować umiejscowienie kamieni i strumień wody doprowadzonej do ogrodu, ponieważ z czasem może dojść do poprzesuwania się kamieni lub zapadania. Należy wtedy umieścić je w odpowiedniej pozycji.
 • Jeśli doszłoby do zapadnięcia się ogrodu, należy uzupełnić brakujące warstwy materiału.
 • Jeżeli do wykonania ogrodu deszczowego w pojemniku zastosowano skrzynię drewnianą, należy kontrolować jej stan. Z czasem może dojść do jej zbutwienia, co prowadzi do zniszczenia ogrodu. Alternatywą dla drewnianej skrzyni są betonowe warzywniki o imitacji drewna.