Co to jest ogrodnictwo bez kopania?

Ogrodnictwo bez kopania to sposób na ogrodnictwo z minimalną ilością przekopywania. Idealnie nadaje się do podwyższonych grządek.

Proces ten polega na nie kopaniu ziemi, jedynie corocznym dokładaniu na powierzchnię gleby materii organicznej, takiej jak kompost ogrodowy lub dobrze zgniły obornik, naśladując naturalne procesy rozkładu, gdy rośliny obumierają, a liście opadają. Nie przekopywanie grządek pozwala roślinom, grzybom i organizmom glebowym rozkładać się i wprowadzać materię organiczną do gleby.

Mniej kopania oznacza mniej ingerencji w ekosystem gleby. Pozwala to na niezakłóconą pracę naturalnych organizmów glebowych, tworząc strukturę i środowisko, które pozwalają roślinom rozwijać się. Ponadto plony warzyw zazwyczaj są większe. Co więcej, jest to świetna opcja dla osób, które nie mają dużo czasu na prace w ogrodzie.

 
Zalety ogrodnictwa bez kopania – no dig

Oszczędzanie czasu

Stosowanie metody ogrodniczej bez kopania sprawi, że ​​nie trzeba będzie poświęcać tak dużo czasu na przekopywanie, odchwaszczanie i podlewanie – to idealne rozwiązanie dla zapracowanych osób, które chcą uprawiać swoje ekologiczne warzywa.

Mniej pielenia 

Podczas kopania w glebie można przypadkowo wyrzucić nasiona i korzenie chwastów na powierzchnię, dzięki czemu będą mogły rosnąć i się rozsiewać. Jeśli nie będziemy kopać, zostaną one głęboko w ziemi. Dodanie warstwy materii organicznej, takiej jak dobrze rozłożony obornik lub kompost ogrodowy na powierzchnię gleby działa również jako ściółka hamująca chwasty. Ograniczenie kopania nie usunie całkowicie chwastów, a dodanie kompostu nie gwarantuje nam, że nie będzie w nim nasion, jednak wieloletnie chwasty są osłabiane przez ściółkę i jeśli będziemy je regularnie wyrywać, z roku na rok będzie ich coraz mniej.

Korzyść dla Twojego kręgosłupa

Ogrodnictwo jest świetnym ćwiczeniem, okazją do poruszania się, pooddychania świeżym powietrzem, jednak intensywne przekopywanie ziemi w warzywnikach jest zbyt dużym wysiłkiem, w szczególności dla osób starszych – tym bardziej, gdy ziemia jest wciąż zmarznięta lub ciężka i mokra. Może to zniechęcić do uprawy własnych warzyw. W metodzie bez kopania najcięższym zadaniem jest zrobienie domowego kompostu i rozrzucenie go na powierzchni ziemi – później wymagane są już tylko bieżące prace jak sianie, podlewanie i zbieranie plonów.

Lepszy drenaż i mniejsza częstotliwość podlewania 

Ściółkowanie gleby pomaga zatrzymać wilgoć, co oznacza, że ​​nie trzeba tak często i dużo podlewać. Metoda ogrodnictwa bez kopania może również pomóc w poprawie drenażu. Kopanie, szczególnie na ciężkich glebach, może czasami prowadzić do zagęszczenia gleby, co oznacza, że ​​woda nie będzie przenikać w głąb, zamiast tego osiądzie tworząc kałuże lub spłynie na inne obszary warzywnika, bądź ogrodu. Dokładając warstwy ściółki, nie kopiąc, mamy gwarancję tego, że woda dotrze tam, gdzie jest potrzebna.

Oszczędzanie węgla organicznego w glebie

Kopanie powoduje, że węgiel organiczny, który jest zmagazynowany w glebie utlenia się i jest uwalniany jako dwutlenek węgla. Nie kopiąc, węgiel ten pozostaje w glebie. Dlatego wszyscy powinniśmy zrobić co w naszej mocy, aby ograniczyć zmiany klimatyczne, pozostawiając substancje organiczne w glebie.

Mniejsza ilość błota w ogrodzie

Na gliniastej glebie ulewny deszcz może zmienić ogród lub działkę w kąpiel błotną i uniemożliwić pracę w ogrodzie. Ściółka kompostowa nie klei się tak jak ziemia uprawna i szybko wysycha, co oznacza, że chwile po deszczu można wyjść i zająć się pracą w ogrodzie. 

Wcześniejsze zbiory

Jest możliwość wcześniejszego rozpoczęcia prac ogrodniczych po zimie takich jak sadzenie i sianie, ponieważ nie traci się czasu na przekopywanie i gleba będzie szybciej ogrzana. Zimą i wczesną wiosną temperatura gleby nie przekopanej jest wyższa niż ziemi przekopanej.

 
Jak zacząć uprawiać ogród bez przekopywania

Jednym ze składników, których wymaga ogrodnictwo bez kopania, jest duża ilość materiału organicznego do mulczowania, więc najlepiej zacząć od małej powierzchni działki warzywnej i niewielkiej ilości skrzyń na warzywa i stopniowo je powiększać. 

  1. Usuwamy wszystkie chwasty z miejsca, w których chcemy uprawiać warzywa. Miejsce powinno być nasłonecznione przez minimum 6 godzin w ciągu dnia. Jeśli chwastów jest dużo, można je przykryć tekturowym kartonem.
  2.  Kolejnym krokiem jest ustawienie skrzyń, w których będą rosły warzywa. Mogą być one zrobione z drewna, jednak warto postawić na betonowe warzywniki, które posłużą o wiele dłużej. Skrzynie najlepiej uzupełnić warstwowo, można na dnie wyłożyć gałęzie, następnie dodać ziemi ogrodowej i na sam wierzch ściółkę w postaci kompostu lub obornika. Dobrze przekompostowany kompost będzie lepszym wyborem na ściółkę niż słoma lub zrębki, ponieważ zmniejsza ryzyko pojawienia się ślimaków.
  3.  Po wypełnieniu skrzyń przychodzi czas na siew i sadzenie warzyw. 
  4.  Co roku, najlepiej późną jesienią, po zbiorach dodajemy około 5 cm warstwę kompostu, który wzbogaci ziemię.