Czym są ogrody sensoryczne?

Ogrody sensoryczne to przestrzenie zewnętrzne wypełnione przeróżnymi dźwiękami, zapachami i teksturami, zaprojektowane tak, aby zachwycać. Ogrody sensoryczne są przyjazne dla każdego ich użytkownika i zachęcają osoby w nich przebywające do dotykania, smakowania, podziwiania i słuchania.

Ogrody sensoryczne mają również udowodnioną wartość terapeutyczną. Osoby niepełnosprawne mają bezpieczne miejsce, w którym mogą cieszyć się naturą. Ogrody te mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Mogą być pięknymi miejscami do relaksu, refleksji, medytacji, kontemplacji i rozmów. Przestrzeń ogrodu poprawia samopoczucie każdego w nim przebywającego.

Ogrody sensoryczne mogą powstawać w wielu miejscach, w przydomowych ogródkach, szkołach, przedszkolach, siedzibach firm, na osiedlach. Warto wykorzystywać je również podczas terapii osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, w Domach Spokojnej Starości, sanatoriach, szpitalach.

Warzywniki w ogrodzie sensorycznym

Podczas budowy ogrodu sensorycznego, należy uwzględnić dostęp do roślin dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Rośliny najlepiej umieścić w podniesionych grządkach o odpowiedniej szerokości i wysokości, tak aby z każdej strony był łatwy dostęp. Warzywniki umożliwią dostęp do roślin osobom na wózkach inwalidzkich, będą oni mogli podejść na tyle blisko, aby móc je dotknąć i poczuć ich zapach.

 
Rośliny w ogrodach sensorycznych

Wybierając rośliny do ogrodów sensorycznych warto postawić na te, które dobrze prosperują w danym regionie. Rośliny rodzime są dobrą opcją, ponieważ są przyzwyczajone do klimatu, są mniej podatne na choroby i mniej wymagające w utrzymaniu niż inne rośliny nierodzime. Warto uwzględnić również rośliny i rzeczy, które wpływają na zmysły:

Słuch – Aby stymulować słuch, wybieramy florę roślinną, która wydaje dźwięki na przykład poprzez powiew wiatru. Są to wszelkiego rodzaju trawy ozdobne lub drzewa. Wysokie drzewa są siedliskiem ptaków, które wydają niesamowite dźwięki, a zrzucone liście pod koniec sezonu zapewniają szeleszczący dźwięk pod stopami. Do ogrodu można także wprowadzić rośliny, które są zachęcające dla dzikiej przyrody. Bzyczenie pszczół, świergotanie świerszczy pobudzają zmysł słuchu.

Dotyk – Jest bardzo duża ilość roślin, które oferują ciekawe tekstury, idealne do pobudzania zmysłu dotyku. Od delikatnego w dotyku czyśćca wełnistego, po miękki chłodny mech lub mimozę wstydliwą, która po dotknięciu zwija swoje listki. Można wprowadzić do ogrodu wiele różnych tekstur, jednak nie powinno się sadzić niczego, co może być niebezpieczne, np. kolczastych róż czy traw o ostrych liściach.

Zapach – Większość ogrodów sensorycznych jest pełna mieszających się zapachów. Występują tam silnie pachnące rośliny, takie jak np. słodki jaśmin, heliotrop peruwiański, wszelkie zioła, które dają wiele możliwości stymulacji.

Wzrok — Dodanie wizualnego elementu do ogrodu sensorycznego można osiągnąć używając roślin o różnych formach, takich, które się płożą, pną po pergolach, rozrastają lub rosną w górę. Włączenie roślin o barwnych kolorach kwiatów, liści, kory i łodyg zapewni również atrakcyjność wizualną.

Smak – Jadalne owoce i zioła sadzone w sensorycznym ogrodzie pozwalają odwiedzającym doświadczyć bogactwa natury, jednocześnie kusząc ich kubki smakowe. Warzywa również mogą pobudzić kubki smakowe.

Tworzenie ogrodu sensorycznego to ekscytujący i wartościowy projekt, który zapewnia nieograniczone możliwości nauczania i ćwiczenia technik ogrodniczych terapii leczniczych.