Gleba

Mimo to, że wiele warzyw nie wymaga szczególnych zabiegów, nadal należy zwracać uwagę na ich wymagania glebowe. Gleba pod uprawę warzyw zawsze powinna być luźna, dobrze przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze. Często polecane jest wypełnienie warstwowe warzywników składające się z gałęzi, suchej trawy lub liści, dobrej ziemi i kompostu na sam wierzch.

Jakie warzywa są najłatwiejsze w uprawie i polecane dla początkujących? 

  1. Pomidory koktajlowe

Pomidory są jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych w naszym kraju, występującym w wielu odmianach. Na zbiory pozostałych większych odmian trzeba czekać nieco dłużej, pomidory koktajlowe rosną szybko, produkując owoce po około dwóch miesiącach po przesadzeniu ich do właściwego miejsca.

Jeśli w warzywniku jest niewiele miejsca i chce się uprawiać również inne warzywa, warto rozważyć pomidory koktajlowe. Można je prowadzić za pomocą sznurków lub drewnianych podpór lub posadzić bezpośrednio w gruncie lub w doniczkach wybierając odmiany karłowe. Pomidory nie lubią zimna, więc nie należy sadzić ich zbyt wcześnie. Zaleca się wsadzić je na stałe miejsce w połowie maja.

  1. Cebula

Cebula jest dobrą rośliną towarzyszącą, która odstrasza szkodniki, dlatego warto jest sadzić ją obok warzyw takich jak marchew, pomidory, kapusta, sałata i papryka. Nie zajmuje dużo miejsca, więc można ją umiejscowić między większymi warzywami. Najłatwiejszym sposobem jej uprawy jest zakup cebulek i wsadzenie ich na wiosnę do ziemi. Można ją również wysiać z nasion pod koniec marca, wybierając odmiany późne.

  1. Czosnek

Podobnie jak cebula, czosnek jest bardzo łatwy w uprawie i jest naturalnym środkiem odstraszającym szkodniki. Ma ogromne korzyści zdrowotne, wzmacnia odporność, pomaga w walce z przeziębieniem i jest doskonałym dodatkiem do potraw. W przeciwieństwie do cebuli, którą zwykle sadzi się wiosną, czosnek można sadzić również jesienią. Polecane odmiany czosnku do posadzenia jesienią to m.in. Harnaś, Ornak i Arkus, wiosenne odmiany to Jarus i Jankiel.

  1. Sałata

Sałata jest warzywem uprawianym nawet przy chłodnej pogodzie, szybko rośnie, więc można ją siać wczesną wiosną lub jesienią. Sałatę można siać obok pomidorów i innych większych warzyw, dobrym sąsiedztwem jest rzodkiewka, marchew, fasola karłowa. Sałatę warto przerywać jeśli zbyt dużo nasion wykiełkowało w jednym miejscu, aby nie ograniczać jej wzrostu. Dobrym pomysłem jest wysiewanie sałaty w niewielkich ilościach i regularne uzupełnianie warzywnika w świeży plon poprzez wysiewanie jej co dwa lub trzy tygodnie. Oszczędzi to miejsce na grządce, zapewniając jednocześnie stały zbiór świeżej sałaty.

  1. Cukinia

Cukinie to rośliny, które dobrze radzą sobie w pełnym słońcu, podczas upałów i mogą zapewnić cień dla sąsiednich upraw w podwyższonej grządce. Wysiewa się najczęściej po 3 nasiona w jednym miejscu na głębokości 0,5 cm i odległości około 80 cm od siebie. Po ich wzejściu może być konieczne ich przerwanie, aby została tylko jedna sadzonka. Cukinie dają bardzo dużo plonów z jednej sadzonki, więc nie warto wysiewać jej w zbyt dużej ilości. Cukinie zbiera się już w lipcu, w momencie gdy owoc ma około 25 cm długości. Należy mieć oko na mączniaka, który często atakuje podczas deszczowych dni. Glebę warto uzupełnić kompostem i podlewać okazyjnie gnojówką z pokrzywy.

  1. Jarmuż

Jarmuż jest popularnym dodatkiem do sałatek, koktajli lub jako zamiennik szpinaku. Jest to jedna z najbardziej wartościowych i najzdrowszych warzyw liściastych. Zawiera dużo witaminy A i K, przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia i wpływa na prawidłową pracę serca.  Jarmuż wysiewa się wiosną i rośnie aż do zimy. Jarmuż pełni też doskonałą ozdobę warzywnika.

  1. Ziemniaki

Ziemniaki są popularną rośliną uprawną, często wybieraną do ogrodów warzywnych. Ponieważ są dosyć wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne, można je uprawiać w workach lub pojemnikach, ale zaleca się także podwyższone warzywniki, aby uzyskać obfite plony. Każda sadzonka ziemniaka może dać od 5 do 10 ziemniaków. Ważne jest, aby znać odmianę sadzonych ziemniaków i czas zbiorów, aby wiedzieć, kiedy można je wykopać. Wczesne sadzeniaki można sadzić pod koniec marca lub kilka tygodni po ostatnich przymrozkach.

Ziemniaki nie rosną dobrze w bliskim sąsiedztwie ogórków, pomidorów, marchwi i rzepy, dlatego najlepiej jest zapewnić im osobne grządki, jeśli jest na to miejsce. Fasola i rośliny strączkowe są sugerowanymi roślinami towarzyszącymi ziemniakom, ponieważ uwalniają azot do gleby.