Duże ilości światła

Aby nasiono wyrosło na dużą, zdrową roślinę potrzebuje dużo światła. Gdy nie posiadasz wystarczająco miejsca na parapecie przy oknie, możesz doświetlić nasiona sztucznym oświetleniem. Obecnie produkowane lampy LED nie nagrzewają się tak jak żarówki, więc można umieścić je bliżej rozsady. Zaleca się, by odległość oświetlenia od rośliny wynosiła 15 cm. W momencie, gdy roślina zacznie kiełkować, światło powinno być włączone przez 12-16 godzin.

Zbyt duża lub za mała ilość wody

Ilość dostarczanej wody ma duży wpływ na wzrost sadzonki. Ponieważ młode siewki są bardzo delikatne, warto do podlewania użyć zraszacza. Podłoże musi być ciągle wilgotne, ale nie przelane. Wilgotność gleby warto sprawdzać minimum raz dziennie.

Rozpoczęcie wysiewu nasion zbyt wcześnie

Wiele roślin nie toleruje niskich temperatur, wystawienie ich na działanie chłodnego powietrza powoduje, że zamierają. Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi jest zbyt wczesne wysiewanie. Takie rośliny często są podatne na choroby i szkodniki. Większość sadzonek jest gotowa do przesadzenia do gruntu po 4-6 tygodniach, więc nie trzeba się śpieszyć.

Sadzenie nasion zbyt głęboko

Niektóre rośliny potrzebują całkowitej ciemności, inne dużej ilości światła aby wykiełkować. Producent nasion najczęściej podaje na opakowaniu właściwą głębokość sadzenia. Jeśli taka informacja się nie pojawiła, można zastosować zasadę, że drobne nasiona przysypuje się delikatnie ziemią, a większe ziarna umieszcza się na głębokości od 0,5 cm do 1 cm.

Przenoszenie sadzonek na zewnątrz zbyt wcześnie

Kiedy sadzonki są wystarczająco duże, aby można było je sadzić na zewnątrz, muszą przejść wcześniej proces hartowania. Hartowanie stopniowo przygotowuje je do warunków panujących na zewnątrz, tj. wiatru, deszczu i słońca. Proces hartowania jest dosyć łatwy, choć może wymagać poświęcenia czasu. Polega na stopniowym wystawianiu roślin na zewnątrz. Początkowo umieszczamy rośliny w zacienionym miejscu na godzinę, po czym przenosimy je z powrotem do domu. Stopniowo zwiększamy ilość nasłonecznienia i czasu spędzanego na zewnątrz przez 6 do 10 dni.

Zbyt wczesne poddawanie się

Uprawa roślin z nasion może być trudnym zadaniem, wymaga poświęcenia uwagi i czasu. Jednak nie ma nic lepszego niż zjedzenie pomidora z własnego ogrodu lub podziwianie procesu wzrostu kwiatów, które pielęgnowaliśmy od pierwszego dnia. Pamiętajmy, że po drodze możemy popełniać różne błędy, jednak nie należy się podawać. Wyniki naszej pracy przeważają nad wyzwaniami pojawiającymi się po drodze.