Montaż warzywników

Montaż warzywników betonowych jest bardzo prosty i intuicyjny.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego stanowiska. Powierzchnia powinna być płaska, a trawa i wszystkie chwasty usunięte. Aby uzyskać zdrowe warzywa, większość z nich powinna być przynajmniej przez 8 godzin na słońcu.

Gdy znajdziemy odpowiednie miejsce, ważne jest, aby wypoziomować teren pod dolną krawędź warzywnika, po to, by nie uciekało ze środka podłoże.

Kolejnym krokiem jest ułożenie narożnika, wyznaczając kąt prosty i stopniowe dokładanie kolejnych elementów, które są łączone za pomocą rurek ze stali nierdzewnej i płaskowników. Rurki mają różne długości, w zależności od wysokości warzywnika. Płaskowniki sprawiają, że napór ziemi na ściany boczne jest mniejszy i rabata nie będzie się przekrzywiać.

Wszystkie elementy powinny być na bieżąco kontrolowane poziomicą. Jest to istotne, ponieważ w przypadku nierówności, woda będzie wypływać przez szczeliny lub napierać na ścianki.

Gdy mamy już ułożony pierwszy poziom, nakładamy kolejne elementy, tworząc drugie i następne trzecie piętro.

Po założeniu na siebie wszystkich elementów, czas na zatkanie dziur zatyczkami. Można je zamocować przy użyciu silikonu, dzięki temu nie wypadną.

Czym wypełnić podwyższone grządki?

Dno warzywnika można wyłożyć siatką drobnooczkową, która zapobiegnie dostaniu się do środka nornic. Boczne ściany warto zabezpieczyć impregnatem oraz folią.

Pierwsza warstwa służy głównie jako wypełnienie skrzyń. Mogą do tego posłużyć drobne gałązki, które szybko się rozłożą. Kolejną warstwę stanowi kompost lub obornik, a następną ziemia. Podłoże można wymieszać z wermikulitem, który doskonale wzbogaca i spulchnia ziemię, reguluje warunki wodno-powietrzne oraz przyczynia się do poprawy wzrostu roślin.

Gdy podwyższona grządka jest gotowa, można przystąpić do obsadzenia jej roślinami.

Co najlepiej posadzić w podwyższonej grządce?

W warzywnikach można sadzić wszystko. Warto jednak wypełnić grządkę warzywami i ziołami, które często spożywamy. Jeśli lubimy jeść sałatki, można wysiać różne mieszanki sałat, pomidorki koktajlowe, ogórki i marchewki. Jeśli natomiast jesteśmy miłośnikami zup i dań mięsnych, można posadzić ziemniaki, seler, pory, cebulę i zioła. Polecamy za każdym razem dołączyć chociaż jedno warzywo, które jest dla nas nowe- może okazać się pozytywnym zaskoczeniem.