Czym jest hugelkultura?

Hugelkultur to niemieckie słowo oznaczające „kulturę kopca lub wzgórza”. To technika ogrodnicza, która polega na układaniu organicznych odpadów z ogrodu wewnątrz podwyższonej skrzyni ogrodowej przed dodaniem ziemi. Celem jest obniżenie kosztów, poprawa jakości gleby i zwiększenie zdolności zatrzymywania wody. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w obszarach o słabej retencji i drenażu gleby, takich jak środowiska miejskie.

Źródło: https://www.gardenopoliscleveland.org/2016/10/hugelkultur-not-as-strange-as-you-might-think/

 
Jak wypełnić skrzynię metodą hugelkultury?

Aby wypełnić skrzynię za pomocą tej metody, będziesz potrzebować materiałów takich jak rozkładające się drewno, patyki, skoszona trawa, fusy z kawy, kompost i inne materiały organiczne.

Najniższa warstwa – Rozpocznij od umieszczenia dużych rozkładających się kawałków drewna na dnie skrzyni. Drewno rozkłada się powoli i tworzy źródło materii organicznej. 

Kolejna warstwa – na warstwę z drewnem, ułóż mniejsze materiały organiczne, takie jak gałęzie, patyki, skoszoną trawę, suche liście, trawy, słomę lub resztki kuchenne. Te warstwy wypełnią przestrzeń i ułatwią proces rozkładania.

Warstwa na wierzchu – na samym wierzchu skrzyń dodaj kompost i ziemię ogrodową. To tutaj będziesz sadzić swoje rośliny, podczas gdy materiał organiczny na dole będzie stopniowo się rozkładał.

Kluczowe uwagi podczas korzystania z metody hugelkultury
  •  Wybieraj twarde drewno, ponieważ rozkłada się ono wolniej i dłużej utrzymuje wilgoć. Zalecane gatunki drewna to brzoza, olcha, klon, topola, wierzba i dąb. Należy unikać drzew o właściwościach allelopatycznych (orzech czarny, dąb czerwony, jawor) lub odpornych na gnicie (czereśnia, grab).
  • Podczas gdy klasyczna metoda hugelkultury polega na wykopaniu rowu, podwyższone grządki ogrodowe oferują wygodną alternatywę, eliminując potrzebę głębokiego kopania.
  • Przed sadzeniem należy nałożyć na wierzch świeżą warstwę kompostu. Warstwy materiału organicznego na wierzchu powinny mieć taką samą głębokość jak warstwa drewna. Oznacza to, że w skrzyni o wysokości 90 cm, może być do 45 cm drewna, podczas gdy w warzywniku o wysokości  60 cm będzie 30 cm drewna, pozostawiając wystarczająco miejsca na podłoże do uprawy.
  • Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności to istotny aspekt ogrodów hugelkulturowych, ponieważ suchość jest często występującym problemem. Dlatego ważne jest przesuwanie gleby w szczeliny, aby wyeliminować suche obszary. Jednym z sposobów na osiągnięcie tego jest ciągłe podlewanie materiału podczas budowy, aby upewnić się, że nie ma szczelin. Warto również użyć wysokiej jakości ziemi ogrodowej, która poprawia retencję wody.

Zalety hugelkultury

Korzystanie z metody hugelkultury do wypełniania podwyższonych skrzyń ogrodowych ma wiele zalet:

Oszczędność pieniędzy – kupowanie worków z ziemią w sklepie jest dość kosztowne, co w przypadku wysokich skrzyń ogrodowych może wynieść bardzo dużo. Metoda hugelkultury zamienia odpady ogrodowe i kuchenne w przydatny materiał do wypełniania grządek ogrodowych, co pozwala zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy.

Zatrzymywanie wody – hugelkultura ma tendencję do bardzo dobrego zatrzymywania wody, ponieważ niektóre odpady ogrodowe działają jak gąbka zatrzymująca wilgoć, uwalniając wodę deszczową do gleby w porze suchej. Dzięki temu ogrodnicy oszczędzają na kosztach wody.

Temperatura gleby – w miarę jak materiały organiczne się rozkładają, podwyższone skrzynie generują mikroklimat, który ogrzewa glebę, co jest korzystne w chłodniejszych porach.

Poprawa gleby – hugelkultura tworzy mikrosferę, w której znajdują się korzystne mikroorganizmy, grzyby i owady, naśladując naturalny krajobraz lasu z gąbczastą, odżywczą glebą pełną mikroorganizmów. Ponieważ gleba jest naturalnie napowietrzana, można praktykować ogrodnictwo bez przekopywania. Rośliny rosnące w ten sposób są bardziej odporne na choroby, szkodniki i czynniki stresogenne. Są też bardziej smaczniejsze ze względu na dużą ilość składników odżywczych.

Minimalna ilość prac – po początkowej pracy przy montażu i wypełnieniu, podwyższone grządki ogrodowe nie wymagają konserwacji. Musisz jedynie okresowo dodać warstwę kompostu i ziemi na wierzch, aby uzupełnić skrzynie. Są one również mniej narażone na chwasty niż tradycyjne grządki.

Podwyższone grządki Hugelkultury są wszechstronne i nadają się do uprawy różnych rodzajów roślin, od warzyw po zioła i owoce. Dywersyfikacja uprawy pozwala na większe zbiory. Pamiętaj jednak, aby dostosować rośliny do odpowiednich warunków wzrostu.

 

Hugelkultura to ekologiczny, oszczędny i wydajny sposób wypełniania podwyższonych skrzyń ogrodowych. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy tym początkującym, ta technika może pogłębić Twoje doświadczenie i przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Wypróbuj ją i obserwuj jak Twój ogród rozkwita.